Tayland’da Ulaşım

Tayland’ın bir çok bölgesinde ulaşım gayet basit ve uygundur.

Başkent Bangkok’da trafik sıkıntısı olsa da geniş metro ağı ve skytrain projeleriyle bu trafik hafifletilmiş ve toplu taşıma geliştirilmiş. Bangkok’da taxi kullanmak isterseniz 3 çeşit taksi bulunmaktadır. Bunlar Pembe-Yeşil-Sarı olarak farklılık gösterir. Bunun yanında uber ve crab gibi uygulamalar mevcut. Ancak dikkat edin çoğu taksici size taksimetre açmak istemeyecek ve çok fahiş fiyatlar söyleyeceklerdir kesinlikle aldanmayın mutlaka binmek zorundaysanız pazarlık yapın ve söylediği ücretin 1/4 ünü söyleyerek başlayın. Örneğin 400B diyorsa 100B teklif edin. Ne kadar ısrar ederseniz edin taksimetre açmaması olağan durumdur, polise veya herhangi bir meciye şikayet etmniz durumu değiştirmeyecektir.

Bangkok’da ulaşımda hiç zorluk çekmezsiniz. Metro ve Skytrain klimalı ve komforludur. Ancak Skytrain’de bilet alımını makinadan yaparsınız. İlk önce hangi duraktaysanız o durağı girmelisiniz daha sonra ineceğiniz durağı makinadan bulup ücreti yatırmalısınız. ortalama bir seyahat 1-3$ arası tutmaktadır.Ödemeleri Baht olarak almaktadır.

Rail transportation in Bangkok,Thailand

Belli başlı Duraklar ise Nana Plaza için NANA (sukhumvit soi4)istasyonu Soi Cowboy(sukhumvit soi7)için ise ASOKE istasyonu’dur.

Bangkok Metro(Mrt) ve Skytrain(Bts) haritası

Thailand’ın neresinde bulunursanız bulunun birçok yerden taşıma alternatifiniz olacaktır. Ancak Bangkok’da otobüs,taksi,uber,crab,tuktuk seçenekleriniz BULUNMAKTADIR. Tuktuk Güneydoğu Asya’nın yöresel taşıma aracıdır. Hindistan vb. gibi ülkelerde bulunmaktadır ve insanları 3 tekerleğiyle taşımayı taahhüt etmektedir..

tuktuk taksiye göre çok daha uygundur. Güvenli olmasa da uygun bir şekilde seyahat etmenizi sağlar.

Lütfet Bangkok’taysanız Insanity – Mixx Club gibi clublere gitmek için ücret vermeyiniz. Bu tuktukçuların clublerle anlaşması bulunmaktadır ve sizi clube taşıması karşılığında ücret almaktadır..

açıklamayı okuyun.

özellikle pattaya’da taşımacılık yapan bahtbus 10B karşılığında şehrin bir ucundan bir ucuna sizi taşır..

Walking Street – Second Road – Soi Buakhao’da taşımacılık yapan bahtbüsler şehrin her tarafından binlerce insanı bir yerden bir yere taşır.

**** 10B’dan fazla ücret vermeyin üstünü vermez.